Kırılmaz Cam Nedir? Ekran Koruyucu Bilgileri

kırılmaz cam nedir

Kırılmaz Cam Nedir?

Cep telefonlarının dokunmatik ekranları oldukça pahalıdır. Cep telefonlarının düşmesi gibi durumlarda ekranların kırılması garanti kapsamında tam olarak değerlendirilmez. Bu nedenle yüksek fiyatlardan satılır.

Telefon sahipleri bu olumsuz durumlarla karşılaşmamak için kırılmaz cam sistemlerinden destek alır. Peki kırılmaz cam nedir? Bu sorunun cevabını yazımızda okuyabilirsiniz.

Kırılmaz Cam Ne Demektir?

Dokunmatik ekranların kırılmasını önlemek amacıyla kullanılan bu cihazlar normal cama göre darbeye daha dayanıklıdır. Kırılmaz cam yapısı sayesinde darbelere karşı koruyan bu ürün telefonlarınızın daha uzun ömürlü kullanılmasını sağlar.

Günümüzde kırılmaz camlar pek çok marka tarafından üretiliyor. Bu ürünler yapısı, kalınlığı ve elbette kalitesi nedeniyle farklı fiyatlarda yer alıyor. Bu durum kullanıcıların bütçesine göre alım yapabilmesini sağlıyor.

Nereden Alınır?

Kırılmaz camları pek çok satış noktasında bulabilirsiniz. Telefon satışı yapan noktalardan marketlere kadar her yerde satışta bulunan bu ürünleri internet üzerinde de satın alabilirsiniz. Toptan kırılmaz cam çeşitlerimize bakabilirsiniz. Size uygun fiyatlar ile pek çok markanın ekran koruyucusunu satın alabilirsiniz.

Glass Koruyucu

Ekran koruyucular camdan yapılmıştır. Tempering işlemi, camın ısıtıldıktan sonra hızla soğutulmasından oluşur. Sonuçta ortaya dayanıklı bir cam çıkar. Bir koruyucunun tempered glass olduğunu anlamanın yollarından bir tanesi sert olmasıdır. Sert olması nedeniyle koruyucuyu ekranla hizalamak daha kolay hale gelir.

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Temperleme işlemi özel ısıtma sistemlerinin içerisinde yapılır. Isıtma sonrasında sıcaklığın azalması ile birlikte yüzey sertleşmeye başlar. İlk olarak dış kısımların, daha sonra da iç kısımların soğumasıyla camın yüzeylerinde basınç gerilmeleri meydana gelebilir.

Camlar, temperli cam haline geldikten sonra üzerinde herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Yapılan ısıl işlemler camın hacmini, rengini ya da şeffaflığını değiştirmez. Temperlenme işleminden geçen cam 300°C ısıl şoka dayanabilir. Temperlenmiş camların mekanik olarak test edilmesiyle piyasaya sürülür.

Ekran Koruyucu Gerekli mi?

Yeni nesil telefonlar Gorilla Glass teknolojisi ile üretiliyor. Ekran koruyucu kullanarak telefonunuzu çok daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.  Plastik ve kağıt gibi ince ekran filmleri, telefonlarınızı darbeye karşı koruma sunmaz. Kaliteli ince ekran filmleri, telefonlarınızı ağır hale getirmemekle beraber dış görünümünde estetik olarak ta herhangi bir fark oluşturmuyor.