Batarya Şişmesinin Çözümü Nedir?

Batarya Şişmesinin Çözümü Nedir

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknolojiden kaynaklanan sorunlarda artmıştır. Bunlardan birisi de telefon bataryasının şişmesidir. Peki batarya şişmesinin çözümü nedir?

Bataryanın şişmesi size büyük tehlikeler yaratabilir. İnsanların hayatında yer alan teknolojik ürünlerin sayısı günden güne artmaktadır. Bu artış dışında bu ürünlerin geliştirilmiş modelleri de sürekli olarak piyasayı sallamaktadır. Ve teknolojiye ilgisi olan insanlar daha bu piyasalara yönelmektedirler. Teknolojiye olan bu ilgi bizlere yarar sağlasa zararlarının olduğunu bilmekte fayda var. Hele ki aldığınız teknolojik ürünün bazı niteliklerine dikkat etmezsek sonu kötü olan olaylara sebebiyet verebilir. Bu yazımızda ise telefon şarjlarının ana kaynağı olan bataryaları ele alacağız.

Batarya Nedir? Neye Yarar?

Elektrik enerjisini kendinde toplayan ve telefona kimyasal enerji yaymayı sağlayan belli akım güçleriyle desteklenen cihaz bir diğer adıyla biriktireç. Telefonun uzun bir süre kullanılmasını sağlayan şarjın ana kaynağı olarak kısaca tanımlayabiliriz. En büyük sorunlarından birisi şişmesidir. Batarya şişmesi, hiç beklenmedik sonuçlara yol açabilir.

Batarya Neden Şişer?

Batarya şişmesinin birçok nedeni vardır. Tek tek açıklayacak olursak; bunların başında telefon şarjdayken kullanılması gelir. Çünkü telefon bir akım gücü tarafından desteklenmektedir. Yani bir nevi karnını doyurmaktadır. Eğer o sırada telefonla uğraşırsak bataryanın şişmesine, arka kapağın yükselmesine ya da en kötü sonuç bataryanın patlamasına sebebiyet verebiliriz.

Bir diğer nedende telefonu sık sık araba çakmağı ve bilgisayarla şarj etmektedir. Arabanın aküsünden alınan bu elektrik akımı arabanın çalışırken ya da durdurulurken ya da bilgisayarın açılıp kapanması sırasında düzensiz elektrik akımı sağlanacağı için batarya için zararladır.

Son ve en önemli nedenlerden birisi de telefonun orijinal şarj aletiyle şarj edilmemesidir. Bataryanın iç özellikleri ve kalitesiz şarj aletinin uyuşmamasından dolayı batarya şişebilir.

Batarya Şişmesinin Çözümü

Bataryanın şişmesinin çözümü için öncelikle bataryanın şişmesini nasıl anlarız? Buna bir değinelim. Batarya düz ve yassı bir halde olduğu için üzerinde olan herhangi bir çıkıklık ya da telefonun arka kapağının tutmaması ya da telefonda olan sıcaklık bu durumun göstergelerindendir.

Şişen bataryanın bir daha inmesi imkansızdır. Eğer bataryanız şiştiyse sakın oynamayın ve o halde kullanmayın. Derhal uzman bir teknisyene götürmek de fayda var. Bunun yanı sıra yeni ve orijinal batarya ile değiştirilmesi en doğru tercihtir.

01GSM olarak toptan telefon batarya satışı yapmaktayız. Her türlü telefon modeli için kaliteli ürünleri sizler için satışa sunuyoruz. Bilgi ve destek için müşteri temsilcimizle konuşabilirsiniz.